Działacze Młodzieży Wszechpolskiej Okręgu Łódzkiego zorganizowali 1 sierpnia 2014 roku wiele inicjatyw upamiętniających 70. rocznicę powstania warszawskiego, wśród których były apele, wykłady czy wystawy. Oto podsumowanie tych działań:
BEŁCHATÓW
Bełchatowscy działacze Młodzieży Wszechpolskiej wchodzący w skład nowo utworzonego stowarzyszenia Bełchatowianie Dla Narodu zorganizowali obchody 70 rocznicy Powstania Warszawskiego. Od godziny 16.00 w całym mieście harcerze rozstawiali 63 krzyże wraz z nazwiskami poległych powstańców. Po uroczystej modlitwie i złożeniu kwiatów odbył się krótki wykład dr. Roguta oraz projekcja filmowa.
ZDUŃSKA WOLA
1 sierpnia w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego o godzinie W - 17.00 - w Zduńskiej Woli odbyły się uroczystości, organizowane przez Młodzież Wszechpolską Koło Zduńska Wola, Stowarzyszenie Historyczne "Chrobry I" oraz kibiców Widzewa z Fan Clubu Zduńska Wola.
Punktualnie o 17:00, czyli w godzinę "W" w mieście zawyły syreny, a około czterdziestoosobowa grupa kibiców i narodowców odpaliła symboliczne race po czym przy tablicy pamiątkowej kpt. Władysława Jachowicza oraz pozostałych uczestników Powstania ze Zduńskiej Woli złożone zostały kwiaty.
Można było zobaczyć również wystawy przygotowaną przez Stowarzyszenie Chrobry I "Obrazy Pamięci: Śladami baonu "Chrobry I w Powstaniu Warszawskim" oraz "Plakat w Powstaniu". W obchodach wzieło około 70 Zduńskowolan.
ZGIERZ
W 70. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego w Zgierzu odbyły się uroczystości, współorganizowane przez Narodowy Zgierz. Centralnym punktem był zorganizowany po raz drugi przez narodowców Apel Pamięci Powstańców Warszawskich.
Najpierw - o 15:30 - w Muzeum Miasta Zgierza odbyła się projekcja filmu "Dowódcy Armii Krajowej", zorganizowana przez Klub Historyczny im. gen. Stefana "Grota" Roweckiego.
W godzinę wybuchu powstania - o 17:00 - w całym mieście zawyły syreny. Gdy umilkły, na Cmentarzu rzymskokatolickim pw. śś. Józefa i Wawrzyńca rozpoczął się Apel Pamięci Powstańców Warszawskich. Około 50 uczestników - w tym mjr Marian Stachera, kombatant Armii Krajowej, działacze Młodzieży Wszechpolskiej i ONR, kibice Widzewa Łódź, prezydent Zgierza Iwona Wieczorek, strzelcy i liczna grupa niezrzeszonych zgierzan - zapalili znicze na grobach weteranów powstania pochowanych w Zgierzu.
Na zakończenie Apelu głos zabrali: prezydent Wieczorek, dziękując za udział w uroczystości, a także Przewodniczący Klubu im. Romana Dmowskiego, który w swoim wystąpieniu wskazał na fakt, że rocznica powstania powinna być nie tylko czasem zadumy, ale też okazją do wyciągnięcia wniosków z tragedii, jaka spotkała w 1944 roku warszawiaków. Na koniec Apelu odśpiewano hymn narodowy
Uroczystości zakończyła koncelebrowana Msza święta w kościele pw. św. Katarzyny w intencji Powstańców Warszawskich.
Michał Kasztan
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz