poniedziałek, 3 marca 2014

Dzień Żołnierzy Wyklętych w Okręgu Łódzkim

Od czwartku, dzięki Porozumieniu Środowisk Patriotycznych Regionu Łódzkiego, trwają obchody pod nazwą 5 Dni Niezłomnych w Łodzi. Wczoraj miała miejsce rocznica, z którą związane są wszystkie wydarzenia: Dzień Żołnierzy Wyklętych. 1 marca 1963 zginął ostatni Niezłomny: Józef Franczak ps. "Lalek".


Łódź

O godz. 12.00 1 marca rozpoczęło się Spotkanie Pamięci pod Pomnikiem Ofiar Komunizmu przy ul. Anstadta. Po odczytaniu apelu poległych kwiaty złożyły liczne delegacje m.in. Porozumienie Środowisk Patriotycznych, Ruch Narodowy, Solidarni 2010, łódzcy kibice oraz XXV LO. Warto podkreślić sukces Porozumienia Środowisk Patriotycznych, któremu z roku na rok udaje się zgromadzić na obchodach Dnia Żołnierzy Wyklętych więcej osób. Spotkanie zakończyły słowa podkreślające potrzebę jedności w narodzie polskim w dążeniu do zachowania niepodległości. Na spotkaniu przemawiali: ppor. Kazimierz Skibicki Wiceprezes Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego oraz Jan Małolepszy ze Związku Młodocianych Więźniów Politycznych Jaworzniacy.
Przez cały dzień na rynku Manufaktury można było odwiedzić wystawę tematyczną "Namiot Wyklętych". Na zakończenie dnia o godz. 18.00 w sali kinowej Stowarzyszenia Robotników Chrześcijańskich zaprezentowano - wraz z komentarzem historycznym - film p.t. "Kwatera Ł" o pracach archeologicznych na Łączce, gdzie odnaleziono ciała zamordowanych żołnierzy m.in. Stanisław Abramowski ps. „Bury”, „Partyzancik”, Bolesław Budelewski ps. „Pług”, Stanisław Kasznica ps. „Maszkowski”, „Przepona”, „Wąsal” i Tadeusz Pelak ps. „Junak” . Spodziewane jest zidentyfikowanie ciał najbardziej znanych bohaterów wyklętych. Więcej informacji na stronie: www.zolnierzewykleci.pl/?tag=laczka



Aleksandrów Łódzki



Również w Aleksandrowie Łódzkim działacze Młodzieży Wszechpolskiej godnie uczcili pamięć bohaterów.  1 marca o godz. 16:00 w parafii pod wezwaniem Świętych Archaniołów Rafała i Michała obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych rozpoczęła projekcja filmu "Pistolet do wynajęcia, czyli prywatna wojna Rafała Gan-Ganowicza" oraz spotkanie z reżyserem Piotrem Zarębskim. Za organizację całych obchodów odpowiedzialny był tamtejszy oddział Gazety Polskiej.
Po Mszy Świętej w intencji Żołnierzy Wyklętych odbył się wykład dr(a) hab. Janusza Wróbla z łódzkiego oddziału IPN, dotyczący lokalnie działających oddziałów partyzantki antykomunistycznej. Warto zaznaczyć, iż po mszy kibice Łódzkiego Klubu Sportowego zrobili efektowną oprawę w celu upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych. W spotkaniach i uroczystościach wziął udział również lokalny oddział Obozu Narodowo-Radykalnego, wraz z delegacją Brygady Łódzkiej ONR.

Zgierz



Zgierskie obchody trwały już od 27 lutego. W czwartek odbył się wykład Tadeusza M. Płużańskiego o wspomnianej Łączce, w piątek reżyser Piotr Zarębski odtworzył emocjonujący film o Rafale Gan-Ganowiczu. 1 marca zgierskie obchody zakończono Mszą Świętą w intencji Niezłomnych w kościele farnym pw. św. Katarzyny. Zachęcamy do zapoznania się z relacjami!


Zduńska Wola

Dnia 1 marca odbyły się w Zduńskiej Woli uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych zorganizowane przez Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" skupiający rożne środowiska patriotyczne (w tym Młodzież Wszechpolską). Wszystko zaczęło się od Mszy Św. celebrowanej przez ks. dr Dariusza Kalińskiego, który w kazaniu przypomniał o polskich bohaterach, którzy powinni być przykładem dla współczesnych Polaków. Po Mszy odbyło się poświęcenie figury Michała Archanioła i przejście z nowym banerem o treści "Armio Wyklęta Zduńska Wola o was pamięta" pod pobliski pomnik Żołnierzy Wyklętych, gdzie odśpiewano hymn, złożono kwiaty, a płomienne przemówienie wygłosił kolega Szymon Wiśniewski ze zduńskowolskiej Młodzieży Wszechpolskiej. Całe uroczystości odbyły się w pięknych okolicznościach, nocą przy świetle świec i pochodni, które przynieśli ze sobą mieszkańcy miasta.







































Radomsko


W sobotę dnia 1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
O godzinie 12 zebraliśmy się razem z radomszczańskim oddziałem ONR, kibicami RKS Radomsko, harcerzami i władzami miasta pod pomnikiem Konspiracyjnego Wojska Polskiego oddać hołd tym którzy zginęli za naszą wolność. Zostały złożone kwiaty, odśpiewaliśmy hymn oraz skandowaliśmy patriotyczne hasła.
O godzinie 16 w sali kameralnej Miejskiego Domu Kultury w Radomsku wyemitowany został film Aliny Czerniakowskiej o Stanisławie Sojczyńskim "Warszycu" "Czy warto było tak żyć?". Jest to opowieść o Warszycu; dowódcy i twórcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego - największego ugrupowania wojskowego po wojnie do walki z komunistycznym zniewoleniem. Sojczyński do końca pozostał nieprzejednany i wierny wyznawanym ideałom. Po okrutnym śledztwie został skazany przez Sąd Wojskowy w Łodzi na karę śmierci. Wyrok wykonano w lutym 1947 r. Sojczyński miał wówczas zaledwie 37 lat. Nie wiadomo nawet, gdzie został pochowany.
Na film przybyło wielu młodych ludzi oraz starsze osoby. Obok nas siedziała starsza pani, która w pewnej chwili rozejrzała się po sali i wypowiedziała piękne słowa "Tylu młodych ludzi, aż serce rośnie"
Natomiast po godzinie 21 odbył się koncert Tadka. Podczas koncertu opowiadał On o bohaterach czym bardzo zaciekawił przybyłą na koncert młodzież, osoby starsze oraz urzędników.
W dniu dzisiejszym (03.03.2014r.) w Galerii Muzeum Regionalnego w Radomsku odbył się wykład pt."Poszukiwanie grobów ofiar totalitaryzmów na terenie byłego poligonu Łódź - Brus 2008-2013".
Wykładowcą był dr Piotr Nowakowski - pracownik Instytutu Archeologii UŁ.
Wykładowca przygotował pokaz slajdów. Zdjęcia przedstawiały metody jakimi mordowano inteligencje łódzką, przedmioty jakie przy nich znaleziono oraz mapy poligonu i ujęcia z lotu ptaka.
Na wykładzie obecni byli Wszechpolacy z Radomska, osoby starsze. Przybyły również uczennice jednej ze szkół ponadgimnazjalnych z Radomska.
Dziękujemy Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku za przekazanie zdjęć z dzisiejszego dnia.

Łowicz

W związku z obchodzonym w całej Polsce dniem Żołnierzy Wyklętych, działacze koła MW Łowicz wzięli udział w obchodach organizowanym przez łowicki fanklub Widzewa Łódź. Ok. 30 osobowa grupa udała się na cmentarz, odpalając znicze i oddając hołd bohaterom. Następnie udali się pod słynne grafitti poświęcone żołnierzom NSZ, gdzie zostały odpalone race świetlne.

Oprócz tego już od czwartku wolontariusze z ramienia Porozumienia Środowisk Patriotycznych, w tym działacze Ruchu Narodowego całego województwa łódzkiego, prowadzili prelekcje nt. Żołnierzy Wyklętych w szkołach w Łodzi, w Zgierzu i Pabianicach. Młodzież wykazała duże zainteresowanie, ale przede wszystkim zdziwienie tematem, co pokazuje, jak wiele pracy jeszcze potrzeba, by przywrócić pamięć o Wyklętych.

Bełchatów


1 Marca 2014r. o godzinie 17:00 w Bełchatowie miały miejsce obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pierwszym punktem był marsz ulicami miasta. Podczas zbiórki przed marszem została puszczona muzyka z płyty „Niewygodnia Prawda” rapera Tadka. O 17:15 rozpoczął się marsz, którego celem była parafia p.w. NMP. W tej części obchodów wzięło udział około 300 osób. Pod kościołem został przeczytany list od kolegi Mateusza Broncela, a następnie głos zabrał senator Dobkowski. Na sam koniec obchodów uczestnicy udali się do Oratiorium Jana Pawła II, gdzie krótko o Żołnierzach Wyklętych opowiedział profesor Dariusz Rogut. Następnie zebranych na sali czekał już ostatni punkt obchodów, czyli projekcja filmu „Czy warto było tak żyć” opisującego postać Stanisława Sojrzyńskiego ps. Warszyca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz